Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Tablespoons 15407144



*

nr 1540 7144


TABLESPOONS

5 pcs, silver, 19th century. Length: 17, 5-21, weight: 260g,


5 st, silver, 1800-tal. Längd: 17,5-21, vikt: 260g


Estimate:

1200

Sold:

SEK 1900

Auction date:

Monday May 15 2023
at 20:48:19


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/5 13:14:11 1      1.200 kr
12/5 20:30:54 2      1.000 kr
12/5 20:30:54 1      1.100 kr (Robot)
13/5 09:44:53 3      1.300 kr
13/5 15:18:26 4      1.400 kr
15/5 18:22:43 5      Vinnande bud
15/5 18:59:13 4      1.600 kr
15/5 18:59:13 5      1.700 kr (Robot)
15/5 20:42:22 6      1.800 kr
15/5 20:42:22 5      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: matskedar silver ädelmetall
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 18:51
  • 6595 Burk
    glas med silverlock, fornnordisk dekor. Length: 20..//
     

    Auction ends
    in a week
    12 jan at 18:14




Ladda ner broschyr